Din cuprinsul articolului
Vremea se schimbă rapid în România, iar meteorologii avertizează că urmează un episod de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni. Administrația Națională de Meteorologie a emis două Coduri galbene de furtuni, valabile miercuri seară și joi, cu ploi torențiale, descărcări electrice, vijelii și grindină.
Primul val de vreme severă va afecta vestul și sud-vestul țării, iar al doilea va ajunge în mare parte din Muntenia, în estul Olteniei și în sud-vestul Moldovei. Bucureștiul se află și el printre zonele vizate de avertizarea de joi.
Cantitățile de apă pot ajunge la 15-25 l/mp, iar izolat pot depăși 30-40 l/mp în intervale scurte de timp. Vântul poate avea rafale de 50-70 km/h, suficient de puternice pentru a rupe crengi, a deplasa obiecte ușoare și a crea probleme în trafic.
Primele furtuni ajung miercuri seară în vest și sud-vest
Prima avertizare emisă de Administrația Națională de Meteorologie intră în vigoare miercuri, 3 iunie, la ora 20:00, și rămâne valabilă până joi, 4 iunie, la ora 10:00.
Zonele vizate sunt județele Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj, Dolj și sudul județului Hunedoara. În aceste regiuni vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului.
Pe alocuri sunt posibile vijelii cu viteze de 50-70 km/h și căderi de grindină de mici și posibil medii dimensiuni. În intervale de una până la trei ore sau prin acumulare se pot înregistra 15-25 l/mp, iar izolat peste 30-40 l/mp.
Bucureștiul intră joi sub Cod galben
A doua avertizare Cod galben va fi valabilă joi, 4 iunie, între orele 12:00 și 23:00. Potrivit ANM, fenomenele vor afecta cea mai mare parte a Munteniei, estul Olteniei și sud-vestul Moldovei.
Capitala se află în aria vizată de acest episod de vreme severă. În București sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, iar pe alocuri pot apărea vijelii și grindină.
Cantitățile de apă vor fi, în general, de 15-25 l/mp, dar în unele zone pot trece de 30-40 l/mp. Astfel de ploi pot provoca acumulări rapide de apă pe străzi, mai ales în zonele joase sau în cartierele unde canalizarea este suprasolicitată.
De ce pot deveni periculoase ploile scurte și intense
Furtunile de vară pot părea episoade scurte, dar tocmai această intensitate le face periculoase. Când o cantitate mare de apă cade într-o oră sau două, solul și sistemele de drenaj nu o pot prelua suficient de repede.
În orașe, riscul este mai mare din cauza asfaltului, a betonului și a zonelor cu scurgere deficitară. Apa se poate acumula pe carosabil, în pasaje, parcări subterane și curți aflate sub nivelul străzii.
Vijeliile pot produce la rândul lor probleme. Rafalele de 50-70 km/h pot doborî crengi, pot afecta panouri publicitare, umbrele, acoperișuri ușoare sau obiecte lăsate pe balcoane și terase.
Instabilitatea nu se va limita doar la zonele avertizate
Deși Codurile galbene vizează anumite regiuni, meteorologii precizează că manifestări de instabilitate atmosferică vor apărea pe arii restrânse și în restul țării.
Asta înseamnă că și localități aflate în afara hărții de avertizare pot avea parte de ploi de scurtă durată, descărcări electrice și intensificări temporare ale vântului. Diferența este că, în zonele aflate sub Cod galben, probabilitatea fenomenelor severe și cantitățile de apă estimate sunt mai mari.
Astfel de episoade apar frecvent la început de vară, când aerul cald și umed favorizează dezvoltarea rapidă a norilor de furtună. În câteva zeci de minute, vremea se poate schimba de la cer variabil la ploaie torențială, grindină și vânt puternic.
Ce este bine să faci în timpul unei furtuni
În timpul furtunilor, deplasările ar trebui evitate dacă nu sunt necesare. Mașinile nu ar trebui parcate sub copaci, lângă stâlpi, panouri sau construcții provizorii, deoarece rafalele pot desprinde crengi sau obiecte.
În cazul descărcărilor electrice, adăpostirea sub arbori izolați este periculoasă. Persoanele aflate în aer liber ar trebui să intre într-o clădire sau într-o mașină, iar activitățile pe lacuri, râuri, terenuri deschise sau la munte trebuie întrerupte până la trecerea furtunii.
În București și în celelalte orașe vizate, șoferii ar trebui să fie atenți la acumulările de apă, la vizibilitatea redusă și la posibilele obiecte aduse pe carosabil de vânt. Meteorologii pot actualiza avertizările în funcție de evoluția norilor de furtună, astfel că harta zonelor afectate se poate modifica pe parcursul zilei.



