marți, mai 19, 2026
24.7 C
București

Avertisment: Un virus periculos din fructele de mare a trecut la oameni și provoacă o boală cronică

Comunitatea științifică medicală este în alertă după ce un virus cunoscut până acum doar în rândul animalelor marine a trecut o barieră considerată sigură și a ajuns la oameni.

Cercetătorii au descoperit că acest agent patogen, întâlnit frecvent la pești și creveți, este asociat cu o afecțiune oculară severă, caracterizată prin inflamație și creșterea periculoasă a presiunii intraoculare.

Descoperirea vine în contextul unei creșteri inexplicabile a cazurilor în China și sugerează că modul în care oamenii manipulează sau consumă produse marine ar putea juca un rol esențial în transmitere. Mai mult, răspândirea globală a virusului indică faptul că riscul nu este limitat la o singură regiune.

Citeste si…

Potrivit unui studiu publicat în Nature Microbiology, citat de Medical Xpress, arată că virusul nodavirus CMNV, întâlnit la animale acvatice, este asociat cu o afecțiune oculară cronică.

Boala, numită hipertensiune oculară persistentă asociată cu uveită virală anterioară, se manifestă prin inflamație și o creștere semnificativă a presiunii în interiorul ochiului.

Cercetătorii au început să investigheze acest virus după ce pacienții diagnosticați aveau rezultate negative pentru alte infecții cunoscute, precum herpesul sau zona zoster. Testele genetice au arătat o potrivire de aproape 99% cu virusul CMNV identificat la animale marine.

Citeste si…

Imagine oferită de Marina Campos Rocha

Cum ajunge virusul la oameni

Pentru a înțelege cum s-a produs transmiterea, cercetătorii au analizat obiceiurile pacienților. Aproape trei sferturi dintre ei manipulau frecvent fructe de mare crude fără mănuși sau consumau animale acvatice crude.

Aceste expuneri au fost considerate principalele căi de infectare, relevă sursa citată de Antena3 CNN. Pentru a demonstra că virusul nu este doar prezent, ci și cauza bolii, cercetătorii au făcut teste pe culturi de celule și pe șoareci. Animalele infectate au dezvoltat simptome similare cu cele observate la oameni, inclusiv creșterea presiunii intraoculare.

Citeste si…

Un pericol cu răspândire globală

Descoperirea ridică îngrijorări privind posibilitatea extinderii cazurilor și în alte regiuni.

În cadrul cercetării, oamenii de știință au analizat răspândirea globală a virusului. CMNV a fost identificat în 49 de specii, inclusiv crabi și moluște, în Asia, Africa, Europa, Antarctica și America.

Elena Marinescu
Elena Marinescu
Elena Marinescu are o vasta experienţă profesională în audiovizual, presa scrisă şi online. A avut colaborări cu publicaţii importante din media, precum "România Liberă", "Capital" sau "Taifasuri", şi se ocupă de domeniul medical de aproape 15 ani.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

Poziția de somn care îți poate afecta inima, potrivit medicilor cardiologi

Ce poziție de somn poate pune presiune suplimentară pe...

Cele mai bune stațiuni balneare pentru recuperare după AVC. Locuri vindecătoare din România

Cele mai eficiente stațiuni balneare din România pentru recuperare...

La ce vârstă trebuie făcută, de fapt, prima mamografie și când trebuie repetată

Recomandările pentru mamografie diferă între ghiduri: unele spun 40...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Hantavirusul provoacă îngrijorare la nivel mondial. Când ar putea apărea primul vaccin

Hantavirusul provoacă îngrijorare la nivel mondial. Experții avertizează că dezvoltarea...

Misterul infecțiilor, rezolvat? Usturoiul, un „ucigaș” de microbi? Ce spun experții

Misterul infecțiilor, rezolvat? Descoperire majoră despre infecții: Experții medicali...

Hantavirus în România. Autoritățile avertizează asupra unui risc emergent și a lipsei unui tratament specific

Hantavirus în România. Autoritățile confirmă prezența hantavirusului în cazuri...

Citește și