Din cuprinsul articolului
Profesorul neurochirurg Vlad Ciurea atrage atenția asupra importanței hidratării și a alimentației pentru sănătatea creierului și spune că, pe lângă apă, există o băutură considerată benefică pentru celulele nervoase: ceaiul verde.
Invitat la Antena 3 CNN, reputatul medic a explicat că anumite ceaiuri sunt folosite încă din vechime în terapiile de prevenție și că pot contribui la menținerea sănătății cognitive.
„Trebuie să bem apă. Toți uităm. Apa ne spală, ne curăță organismul, ne curăță creierul. De asemenea, se știe din vechime: există un tratament cu ceaiuri în Alzheimer, tratament de prevenție.
Și se insistă asupra ceaiurilor care fac prevenție, că sunt bune pentru celula nervoasă. Se spune că favorizează un anumit metabolism, că ceaiurile au microelemente care circulă”, a explicat prof. univ. dr. Vlad Ciurea, neurochirurg, la Antena 3 CNN.
Vlad Ciurea: „Ceaiul verde este bun pentru Alzheimer”
Medicul a vorbit în mod special despre ceaiul verde, despre care spune că ar avea efecte importante asupra sănătății creierului și asupra celulelor nervoase.
Profesorul Vlad Ciurea a povestit că a aflat despre beneficiile consumului de ceai verde de la un profesor celebru din Hanovra, care obișnuia să consume această băutură după fiecare masă.
„Ceaiul verde este bun pentru Alzheimer. Este un vestit profesor la Hanovra care, după orice masă, bea ceai verde. Și l-am întrebat: „De unde, domnule profesor?” și mi-a spus (…) că s-a acumulat în Persia această gândire, această religie și spune acest lucru.
În religie spune că trebuie să bei ceaiuri care îți curăță organismul și îți fac creierul limpede”, a adăugat neurochirurgul Vlad Ciurea.
Rețeta de tonus a profesorului Vlad Ciurea
Cunoscut pentru energia și tonusul său, profesorul Vlad Ciurea susține că secretul unei stări bune nu stă în excesul de cafea sau băuturi energizante, ci într-un stil de viață echilibrat.
Medicul afirmă că puterea mentală, odihna, alimentația corectă și gândirea pozitivă au un rol esențial în funcționarea optimă a creierului.
„Reţeta este foarte simplă: eu trebuie să fiu convins de ceea ce trebuie să fac, eu sunt convins de mine.
În 1935 s-a născut ultimul Dalai Lama, care a spus că toată puterea se află în creier, aici este totul. Puterea minţii este cea mai importantă, ea este cea care te împinge înainte.
Am un grup de studenţi împreună cu care am studiat acest fenomen – cei care nu ştiu exact, în fruntea noastră este lobul prefrontal, acesta îţi dă energia să mergi înainte, nu cafeaua multă, nu Coca Cola, ci trezitul de dimineaţă, odihna de peste noapte, o alimentaţie corespunzătoare, gânditul pozitiv, zâmbetul, acestea te împing înainte.
Lobul reenergizează organismul şi de acolo pleacă totul”, a explicat renumitul medic, potrivit Adevărul.



