vineri, iunie 12, 2026
18.2 C
București

Dr. Doru Negru: „Nu mâncarea este problema principală, ci faptul că nu mai alergăm”. De ce obezitatea explodează după 40 de ani

Oamenii moderni mănâncă mai mult decât oricând și se mișcă mai puțin decât orice generație din trecut. Rezultatul se vede direct în creșterea cazurilor de obezitate, diabet și boli cardiovasculare.

Doru Negru, medic primar diabet, nutriție și boli metabolice, spune că problema nu este existența zahărului, a sării sau a grăsimilor, ci excesul și lipsa mișcării.

„Mâncarea este făcută să satisfacă senzația de foame. Noi am transformat-o în plăcere”, explică medicul.

Potrivit acestuia, omul modern nu mai mănâncă pentru supraviețuire, ci pentru confort emoțional, recompensă și obișnuință. Corpul uman însă a rămas programat biologic pentru perioade de foamete, nu pentru abundența permanentă din prezent.

Citeste si…

De ce zahărul, sarea și grăsimea au devenit periculoase

Dr. Doru Negru spune că oamenii pun greșit problema atunci când întreabă ce aliment trebuie eliminat.

„Toți mă întreabă ce să mănânce ca să nu le crească burta, glicemia, colesterolul sau tensiunea. Le spun că pot mânca orice. Întrebarea este cât.”

Medicul explică faptul că organismul are nevoie atât de sare, cât și de zahăr sau grăsimi. Problema apare atunci când acestea sunt consumate în cantități mari și fără activitate fizică.

Citeste si…

Sarea ne face să mâncăm mai mult

dr. Doru Negru, medic primar Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice,
Sursă foto: Sanador

Potrivit specialistului, sarea este unul dintre cele mai puternice stimulente pentru gust.

Alimentele procesate conțin deja cantități mari de sare pentru conservare și pentru intensificarea gustului. Mulți oameni adaugă suplimentar sare în mâncare, fără să realizeze cât consumă zilnic.

„Punem sare în mâncare pentru că este un potențiator de gust și face mâncarea mai bună.”

Consumul excesiv poate contribui la:

  1. Hipertensiune.
  2. Retenție de apă.
  3. Probleme cardiovasculare.
  4. Creșterea poftei de mâncare.

Medicul susține că reducerea sării poate ajuta inclusiv la controlul porțiilor, deoarece mâncarea devine mai puțin tentantă.

Cum acționează zahărul asupra creierului

Zahărul oferă energie rapidă și stimulează eliberarea de endorfine, substanțe asociate cu starea de bine. Din acest motiv, corpul cere constant dulce.

Citeste si…

„Toate băuturile energizante au cafea și zahăr. Dar dacă nu alergi, de ce îl mănânci?”

Dr. Doru Negru spune că zahărul era util în trecut pentru copii sau pentru oamenii care depuneau efort fizic intens. Astăzi însă, multe persoane consumă cantități mari de zahăr și petrec majoritatea timpului pe scaun.

Acest dezechilibru duce la:

  • acumularea de grăsime;
  • creșterea glicemiei;
  • rezistență la insulină;
  • diabet zaharat.

De ce ne îngrășăm după 40 de ani

Medicul explică faptul că organismul uman începe să economisească energie odată cu înaintarea în vârstă.

„În partea a doua a vieții, organismul nostru se pune pe făcut economii.”

Biologic, corpul se pregătește pentru perioade în care hrana ar putea deveni greu de găsit. Din acest motiv, surplusul alimentar este depozitat rapid sub formă de grăsime.

Citeste si…

Problema este că omul modern:

  • mănâncă mai mult;
  • se mișcă mai puțin;
  • consumă multe alimente ultraprocesate;
  • petrece ore întregi în fața ecranelor.

„În loc să alergăm mai mult și să mâncăm mai puțin, facem exact invers.”

Obezitatea, boala care nu doare

Dr. Doru Negru avertizează că obezitatea este una dintre cele mai periculoase boli moderne deoarece evoluează lent și fără simptome evidente la început.

„Obezitatea este o boală îngrozitoare pentru că nu doare. Când începe să doară, apar complicațiile.”

Printre cele mai frecvente probleme asociate obezității se numără:

  • diabetul
  • hipertensiunea
  • colesterolul crescut
  • trigliceridele mari
  • bolile cardiovasculare
  • ficatul gras
  • durerile articulare

Fenomenul „yoyo”. De ce dietele eșuează

Potrivit medicului, mecanismul prin care multe persoane slăbesc, apoi ajung să se îngrașe și mai mult. Atunci când organismul este supus dietelor severe, pierde rapid masă musculară. În schimb, grăsimea revine foarte ușor.

„Pierzi un kilogram de mușchi și câștigi două kilograme de grăsime.”

Celulele grase dezvoltă un mecanism de apărare și încep să conserve energia din ce în ce mai agresiv.

Acesta este fenomenul numit „yoyo”, întâlnit frecvent la persoanele care țin cure repetate de slăbire.

„Avem 42 de metode de a economisi energie și una singură de a o consuma”

Dr. Doru Negru spune că organismul uman este construit pentru supraviețuire, nu pentru confortul modern.

„Foamea este normală. Sațietatea permanentă este anormală.”

Potrivit medicului, corpul are zeci de mecanisme pentru economisirea energiei și unul singur pentru consumul ei: mișcarea.

Sedentarismul este astfel una dintre cele mai mari probleme ale societății moderne.

Ce greșeli fac părinții cu alimentația copiilor

Medicul spune că relația greșită cu mâncarea începe din copilărie.

„Copilul la 3 ani vrea să alerge. Nu vrea să stea la masă.”

El critică obiceiul părinților și bunicilor de a obliga copiii să termine tot din farfurie.

În timp, copilul învață să asocieze mâncarea cu recompensa emoțională și pierde relația naturală cu senzația de foame.

Soluția propusă de Dr. Doru Negru

Specialistul consideră că educația și mișcarea sunt esențiale pentru reducerea obezității.

„Noi păcătuim nu pentru că mâncăm mult, ci pentru că nu mai alergăm destul.”

Pentru prevenirea obezității și a diabetului, medicii recomandă:

  • mișcare zilnică:
  • reducerea zahărului;
  • mai puține alimente ultraprocesate;
  • controlul porțiilor;
  • somn suficient;
  • reducerea sedentarismului;
  • activitate fizică încă din copilărie.

Mesajul transmis de Dr. Doru Negru este simplu: corpul uman nu s-a adaptat ritmului modern de viață. Organismul continuă să economisească energie, în timp ce oamenii consumă mai multe calorii și fac tot mai puțină mișcare.

Maria Mocanu
Maria Mocanu
Sunt Maria Mocanu și am o vasta experienţă profesională! Absolventă de Psihologie. Am inceput sa lucrez în presă în 2011, la EvzMonden, InfoActual, AnimalZoo, EVZ și Doctorul Zilei. Am o experiență în media de peste 15 ani, cu nenumărate articole publicate în online, dar și articole de specialitate medicale și informații referitoare la evenimentele curente.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

Alertă de la MAI. Noua metodă prin care escrocii încearcă să fure date bancare

Ministerul Afacerilor Interne avertizează asupra unei noi metode de...

Zodia care dă lovitura în iunie 2026. Neti Sandu: „Se activează puternic zona carierei”

Astrologul Neti Sandu anunță o perioadă importantă din punct...

Informație pentru cei care pun bani la saltea. Regula simplă pe care o recomandă experții financiari

Mulți români își propun să economisească mai mult, însă...

Acest superfruct este secretul străvechi al medicilor chinezi împotriva cancerului

În medicina tradițională chineză, alimentația este privită ca un...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Citește și