Din cuprinsul articolului
Ancheta exploziei din Rahova capătă noi valențe. Primele declarații oficiale ale anchetatorilor au luat o nouă întorsătură: Un raport preliminar al INSEMEX Petroșani, citat de Digi24, arată că sursa scurgerilor de gaze nu se afla în subsolul blocului, ci în exteriorul clădirii.
Ţeava de gaze avariată de un scurtcircuit produs la un cablu electric
Potrivit raportului, fisura s-a produs la o conductă de gaze aflată în subteran, în afara blocului, iar gazul scurs s-a acumulat ulterior în subsolul imobilului. Ţeava ar fi fost avariată de un scurtcircuit produs la un cablu electric din apropiere, care s-a topit. Conform legislației, o conductă de gaze nu ar trebui să fie amplasată lângă un cablu de energie electrică.
Conducta principală trecea prin același tunel subteran în care erau instalate cablurile electrice și rețeaua de alimentare cu apă a blocului. De sub pământ, prin rețeaua de galerii ale sistemului de canalizare și termoficare, gazul a ajuns în subsolul blocului, apoi a urcat prin sistemul de ventilație, prin coloanele de aerisire ale clădirii, arată datele preliminare ale raportului.
Coloana verticală a imobilului era înfundată

Anchetatorii mai notează că, la etajul 5, coloana verticală a imobilului era înfundată. În consecință, deși robinetul de la intrarea în bloc fusese închis, gazul s-a acumulat în apartamentul unde s-a produs deflagrația de vineri dimineață.
Explozia ar fi fost declanșată în momentul în care s-a produs un arc electric – de exemplu, atunci când cineva a aprins lumina, susține raportul citat de Digi24.