Sari la conținut

Intervenție contracronometru pe un lac înghețat din București. Un tânăr și un câine, salvați de pompieri în Parcul IOR. VIDEO

Sursă foto: captură video ISU

O intervenție de urgență a pompierilor din București s-a încheiat cu succes vineri seară, după ce un tânăr de 24 de ani a căzut într-un lac înghețat din Parcul IOR, în timp ce încerca să salveze un câine ajuns în apă. Atât bărbatul, cât și animalul au fost scoși în siguranță, în urma unei acțiuni rapide desfășurate în condiții extrem de dificile.

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, temperaturile scăzute și gheața fragilă au transformat gestul de altruism într-un pericol major.

„În această seară, pompierii Detașamentului Chimiștilor au intervenit pentru salvarea unui tânăr căzut într-un lac înghețat, în timp ce încerca să salveze un câine ajuns în apă. Temperaturile scăzute și gheața fragilă au transformat gestul de altruism într-o situație extrem de periculoasă”, au transmis reprezentanții ISU, într-o postare pe Facebook.

Citeste si…

O cursă contra timpului pe gheața subțire

Intervenția a fost una contracronometru. Autospecialele nu au putut ajunge în imediata apropiere a lacului, astfel că pompierii au fost nevoiți să alerge până la locul indicat de martori.

„Accesul cu autospeciala de pompieri până în apropiere de locul unde s-a produs evenimentul nu s-a putut realiza, astfel că pompierii au alergat până în zona indicată de martori. O soluție salvatoare a fost folosirea unei bărci de mici dimensiuni, ușor de manevrat, identificată de un martor într-un depozit de ambarcațiuni de agrement. Decizia a făcut diferența, iar persoana a fost extrasă rapid și în siguranță, fiind apoi preluată de echipaje medicale”, au precizat salvatorii.

Citeste si…

În cele din urmă, intervenția s-a încheiat fără victime.

„Intervenția de salvare a avut un final fericit pentru ambii protagoniști, atât pentru tânărul de 24 de ani, cât și pentru câinele scos din apă de scafandrii noștri”, au mai transmis reprezentanții ISU.

În urma incidentului, pompierii trag un semnal de alarmă cu privire la pericolul lacurilor înghețate.

„Gheața formată pe lacuri, râuri sau bălți NU este sigură, indiferent de grosimea aparentă. În astfel de situații, nu încercați salvarea pe cont propriu. Apelați imediat 112 și lăsați intervenția în sarcina echipelor de salvatori”, avertizează ISU București-Ilfov.

Citeste si…

Echipamente noi pentru misiuni extreme de salvare

Intervenția din Parcul IOR vine în contextul în care pompierii se confruntă tot mai des cu misiuni dificile, în medii greu accesibile. Numai anul trecut, salvatorii au intervenit în sute de cazuri în care oameni sau animale au rămas blocați în canale, puțuri sau conducte.

Pentru astfel de situații, ISU București-Ilfov a preluat recent un echipament special pentru salvarea victimelor din spații extrem de înguste, inclusiv din mediul acvatic. Dispozitivul, conceput de un inginer român și testat în mai multe intervenții, a fost îmbunătățit și achiziționat cu sprijinul Primăriei Sectorului 2, valoarea acestuia depășind 20.000 de euro.

Citeste si…

„A intrat între picioare, se sprijină pe osul sacral și osul pubian și după aceea începe recuperarea tijei. Întâi se recuperează camera video care e de deasupra și, pe măsură ce se recuperează, segmentele astea se decuplează rapid”, a explicat inginerul Ioan Bădărău.

Inspectorul șef al ISU București-Ilfov, Irinel-Alexandru Precup, a subliniat că echipamentul va putea fi folosit și în alte zone din țară.

„Ne deplasăm aici ori cu elicopterul, ori pe roți, dar în principiu, în situații de excepție, bineînțeles ajungem în timp util, așa încât să putem interveni. Tot ceea ce se întâmplă în urma achiziției, acest echipament va fi folosit la capacitate maximă.”

Doar în 2025, pompierii din România au intervenit în aproximativ 850 de astfel de situații, în șanțuri surpate, canale tehnologice, subsoluri sau alte spații extrem de periculoase. Intervenția din Parcul IOR arată, încă o dată, cât de subțire este linia dintre un gest de curaj și un pericol mortal.

avatar image
Ecaterina Matei

Matei Ecaterina are diploma de absolventă a Facultății de Jurnalism. Cu o experiență vastă de peste 10 ani în domeniul presei scrise, se distinge prin cunoștințele dobândite și capacitatea de a lucra într-un mediu dinamic și provocator. Ecaterina are o abordare bine fundamentată atât în managementul economic, cât și în comunicare și jurnalism.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel