Din cuprinsul articolului
Sindicaliştii SANITAS avertizează că se poate ajunge la grevă generală în sistemul medical, dacă Guvernul nu renunţă la tăierea fondului de salarii cu 10%. O eventuală diminuare a fondului de salarii va avea consecinţe grave, avertizează sindicaliştii, iar preşedintele SANITAS, Iulian Pope, a transmis că este o linie roşie care nu va fi acceptată.
Deocamdată Ministerul Sănătăţii nu știe dacă și sectorul sanitar de stat va intra în categoria personalului care va fi afectat de tăierea cu 10% a salariilor. Potrivit ministrului Alexandru Rogobete, în sistemul de sănătate, economiile se fac în alte zone, nu la salariile sau la veniturile personalului medical, personal medical care oricum nu este plătit la nivelul anului 2026, în privinţa plăţii gărzilor.
Peste 10.000 de cadre medicale vor greva generală
”Federaţia SANITAS a iniţiat, în ultimele zile, un sondaj intern în rândul membrilor săi din sistemul de sănătate şi din cel de asistenţă socială, pentru a identifica cea mai potrivită reacţie sindicală în eventualitatea în care Guvernul va menţine intenţia de a reduce cu 10% fondul de salarii din aceste domenii.
Rezultatele sondajului desfăşurat într-un interval foarte scurt de timp arată un mesaj clar şi ferm din partea angajaţilor: din cei 10.152 de respondenţi, o majoritate covârşitoare solicită declanşarea unei forme de grevă ca principală formă de protest împotriva unei măsuri considerate inechitabile şi profund nocive pentru funcţionarea sistemelor publice de sănătate şi asistenţă socială”, anunţă Federaţia SANITAS, într-un comunicat.
Federaţia precizează că sindicaliştii şi-au exprimat disponibilitatea de a recurge şi la alte forme de protest, precum mitinguri, marşuri, pichetări ale instituţiilor publice sau acţiuni de avertisment, în funcţie de evoluţia dialogului cu autorităţile.

”Federaţia SANITAS atrage atenţia că o eventuală diminuare a fondului de salarii va avea consecinţe grave: scăderea motivaţiei personalului, accentuarea deficitului de angajaţi, creşterea riscului de plecări din sistem şi afectarea directă a calităţii serviciilor oferite populaţiei”, au transmis sindicaliştii, potrivit News.ro.
Preşedintele SANITAS, Iulian Pope, afirmă că ”angajaţii din sănătate şi asistenţă socială sunt deja supuşi unei presiuni enorme”. ”Tăierea veniturilor reprezintă o linie roşie care nu poate fi acceptată. Membrii noştri ne cer acţiuni ferme, iar Federaţia SANITAS va respecta acest mandat”, a mai spus liderul sindical.

