sâmbătă, noiembrie 26, 2022

Aspirina conţine acid acetilsalicilic, un antiinflamator, analgezic (scade durerea) şi antipiretic (scade febra). Un efect în plus față de ibuprofen și paracetamol, este efectul său de antiagregant platetar, Ce înseamnă?

Aspirina este utilizată pentru tratamentul simptomatic al febrei şi/sau durerii de intensitate uşoară până la moderată, cum sunt durerea de cap, sindromul gripal, durerea dentară, durerea musculară.

Te-ar mai interesa: Cum să scapi de condensul de pe geamuri. Trucuri p...

Ce este interesant la aspirină? Doza, spune un farmacist.

„Ea se găsește în doze de 75 de miligrame sau de 100 de miligrame și o vedem sub formă de Aspenter.

75 de miligrame sau de 100 de miligrame este efectul său antiagregant plachecat și se administrează pe o perioadă lungă, pentru prevenția infarctului de miocard”, explică Silvia, farmacist.

„O altă concentrație a aspirinei, este de 500 de miligrame, care se găsește în varianta cu efectul său antiinflamator, analgezic și antipiretic”, mai spune farmacistul.

Farmacist: Este cauzatoare de ulcer

Să nu confundăm. Dacă noi luăm o pastilă de Aspenter și conține tot acetilsalicilic de 75 de miligrame sau 100 nu are efect antiinflamator, analgezic sau antipiretic. Doar varianta de 500 de miligrame.

Te-ar mai interesa: Medic: Viața trăită în presiune nu e plus ci minus...

Singura problemă, și e destul de gravă, este că irită foarte tare mucoasa gastroduodenală. Este cauzatoare de ulcer, luată în cantități mari pe perioade lungi de timp. Pentru a contracara acest efect s-a inventat varianta de Aspirină tamponată”, explică farmacistul pe un cont de socializare.

Așadar, aspirina nu trebuie niciodată luată pe stomacul gol

Medicamentul este indicat în mod specific la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste (având o greutate corporală de 40 kg sau mai mare).

Te-ar mai interesa: Clipe dificile pentru Cristina Șișcanu și Mădălin ...

În cazul pacienţilor cu o greutate corporală sub 40 kg, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru a vă recomanda alte forme farmaceutice care conţin acid acetilsalicilic.


Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Aspirin

Nu utilizaţi aspirină :
• dacă sunteţi alergic la acidul acetilsalicilic sau la alţi salicilaţi sau la oricare dintre componentele
acestui medicament (enumerate la pct. 6).
• în cazul în care aţi avut un episod de astm bronşic sau aţi avut o reacţie alergică (de exemplu
urticarie, angioedem, rinită severă, şoc) cauzate de administrarea acidului acetilsalicilic sau a
unui medicament înrudit (în special a medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene).
• dacă aveţi ulcer gastric sau intestinal (inclusiv ulcer duodenal).
2
• dacă aveţi o afecţiune hemoragică sau un risc de sângerare.
• dacă aveţi insuficienţă renală, insuficienţă hepatică sau insuficienţă cardiacă severă.
• dacă efectuaţi tratament cu metotrexat în doze mai mari de 20 mg/săptămână.
• dacă efectuaţi tratament cu anticoagulante orale (medicamente care subţiază sângele, pentru a
preveni coagularea acestuia).
• dacă sunteţi gravidă în mai mult de 5 luni (mai mult de 24 de săptămâni de amenoree).
Pentru orice nelămuriri cu privire la necesitatea utilizării acestui medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
Atenţionări şi precauţii
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Aspirina:
• dacă efectuaţi tratament cu alte medicamente care conţin acid acetilsalicilic, pentru a evita riscul
de supradozaj.
• dacă apar dureri de cap în timpul utilizării Aspirin în doze mari, pe o perioadă îndelungată de
timp, nu creşteţi doza şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru sfaturi.
• dacă utilizaţi cu regularitate medicamente împotriva durerii, în special mai multe medicamente
împotriva durerii în acelaşi timp, acest lucru poate determina scăderea funcţiei rinichilor.
• dacă aveţi un deficit de G6PD (glucozo-6-fosfat-dehidrogenază) (o boală ereditară care afectează
globulele roşii din sânge), deoarece acidul acetilsalicilic utilizat în doze mari poate cauza
hemoliza (distrugerea globulelor roşii din sânge).
• dacă aţi avut ulcer gastric sau intestinal, hemoragii gastrice sau intestinale sau gastrită.
• dacă aveţi insuficienţă renală sau insuficienţă hepatică.
• dacă aveţi astm bronşic: apariţia unor episoade bruşte de astm bronşic, la unii pacienţi, poate fi
asociată cu reacţiile alergice la medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene sau la acidul
acetilsalicilic. În acest caz, nu este recomandată utilizarea acestui medicament.
• în cazul sângerării menstruale abundente.
• dacă în timpul tratamentului apare hemoragia gastrointestinală (eliminarea de sânge pe gură,
prezenţa sângelui în materiile fecale, materii fecale de culoare închisă); trebuie să întrerupeţi
tratamentul şi să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau unui serviciu medical de
urgenţă.
• dacă efectuaţi în acelaşi timp un tratament cu medicamente care subţiază sângele, pentru a
preveni coagularea acestuia (anticoagulante).
• Acidul acetilsalicilic creşte riscul de sângerare chiar şi în cazul utilizării de doze mici şi chiar
dacă a fost administrat cu câteva zile înainte. În cazul în care aveţi programată o intervenţie
chirurgicală, chiar dacă este minoră, spuneţi-i medicului dumneavoastră, chirurgului sau
dentistului că utilizaţi acid acetilsalicilic.
• Acidul acetilsalicilic determină modificarea cantităţii de acid uric din sânge. Acest aspect va fi
luat în considerare la administrarea medicamentelor împotriva gutei.
• Nu este recomandată utilizarea acestui medicament în timpul alăptării.

Te-ar mai interesa: Dieta Cameliei Șucu. Cum se menține într-o formă d...

 

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Parteneri
spitale private