miercuri, februarie 11, 2026
-1.1 C
București

Cercetare penală pentru neglijenţă şi abuz în serviciu în cele două cazuri mediatizate de la Spitalul Municipal din Urziceni

Polițiștii din Urziceni au început cercetarea penală pentru neglijență și abuz în serviciu în cele două cazuri mediatizate de la Spitalul Municipal, când o tânără însărcinată a născut în fața unității medicale, iar un bărbat tratat superficial de medici a murit ulterior acasă.

În cazul tinerei managerul unității medicale și o asistentă au primit amenzi de 4.000 lei, iar medicul de gardă de 3.000 lei. În ce privește decesul bărbatului, situația este investigată și de Inspecția Sanitară de Stat.

Între timp, crește și numărul pacienților care acuză modul cum sunt primiți și tratați în unitatea medicală. Dar până acum nimeni nu și-a dat demisia și nu a fost demis.

Citeste si…

Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice transmite că în astfel de cazuri nu este suficientă doar demiterea. Președintele coaliției, Radu Gănescu, consideră că procedurile disciplinare ar trebui să fie accelerate și mult mai dure, culminând cu retragerea dreptului de a mai profesa.

„Să găsim soluții în a reglementa ca astfel de persoane care sunt în sistemul de sănătate și practică medicina inumană să poată să își piardă licența, să poată să fie date afară și asta cât mai repede.

Vrem soluții clare și concrete prin care în momentul în care găsim astfel de persoane care îndeplinesc acte medicale și nu tratează pacientul sau nu își arată măcar un minim de empatie față de pacienți să plece din sistemul de sănătate”, a declarat Radu Gănescu pentru RRA, potrivit rador.ro.

Citeste si…

Ultimele știri

Dr. Mircea Beuran dezvăluie ce obiceiuri zilnice ne pot îmbolnăvi de ulcer

Reputatul medic chirurg Mircea Beuran atrage atenția asupra pericolului...

HOROSCOP. Conjuncție planetară benefică pentru aceste ZODII până la finalul lunii februarie 2026

Mutarea lui Saturn în semnul Berbecului pe 13 februarie...

Sondaj World Vision România: 99% dintre adolescenți folosesc inteligența artificială (AI)

Cu ocazia Zilei Siguranței pe Internet, World Vision România...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Criză în sănătate: Pediatria din Focșani pierde trei medici

Secția de Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Focșani...

BREAKING. Mircea Lucescu, din nou la spital. Internare de urgență la scurt timp după externare

Selecționerul naționalei României, Mircea Lucescu, se confruntă cu noi...

Citește și