Din cuprinsul articolului
România se pregătește pentru a patra liberalizare a pieței de energie din ultimii cinci ani. Autoritățile transmit semnale contradictorii privind liberalizarea programată pentru 1 aprilie 2026.
Așadar, în România este posibil să se creeze o criză artificială a gazelor, cu efecte în lanț.
Criza artificială poate aduce scumpiri pe piața angro, tarife mai mari pentru consumatori și depozite de gaze umplute la prețuri ridicate — costuri care se vor resimți puternic în iarna 2026–2027.
Potrivit Asociației Energia Inteligentă (AEI), principalul beneficiar al acestei situații va fi chiar statul, care încasa venituri mai mari din prețuri majorate, în timp ce responsabilitatea se poate transfera, tradițional, pe „liberalizare”.
O piață angro de gaze „înghețată”
Piața angro de gaze din România traversează un moment atipic: ofertele sunt extrem de puține, tranzacțiile sunt rare, volatilitatea prețurilor este anormal de scăzută, iar furnizorii sunt tot mai îngrijorați.
Motivul principal
”Actorii” care dețin gaze preferă să nu vândă, de teamă că o eventuală nouă decizie politică – precum menținerea plafonării – le-ar limita câștigurile.
În lipsa unei poziții clare a autorităților, marii producători așteaptă să vadă dacă liberalizarea chiar se va face la termen. Astfel, piața devine un joc al așteptării.
Consecințele lipsei de lichiditate în piață:
- Prețurile devin netransparente și imprevizibile.
- Furnizorii nu își pot asigura portofoliile de gaze pentru consumatori.
- Concurența dispare, iar panică se instalează.
- Cumpărătorii riscă să plătească „orice preț” pentru a-și asigura necesarul în ultimul moment.
De ce preferă producătorii să nu vândă?
Explicația este strict economică: Când statul dă semnale contradictorii — ba liberalizăm, ba poate prelungim plafonarea, ba introducem noi taxe — cea mai sigură strategie comercială este amânarea vânzărilor, potrivit JN.
Așa apare o penurie artificială, nu din lipsă de resurse, ci din lipsă de încredere.
Un stat impredictibil blochează piața
În ultimii ani, piața gazelor din România a suferit din cauza unor intervenții bruște ale statului. Au fost plafonări și modificări retroactive, taxe aplicate peste noapte, obligații de tranzacționare schimbate fără consultare.
În acest climat, firmele mari aleg să se protejeze. Ei se întreabă de ce ar vinde acum dacă mâine poate apărea o nouă intervenție. Efectele sunt vizibile. Producătorii nu vând. Furnizorii nu pot cumpăra. Tu vei plăti mai mult.

