Sari la conținut

Focar mortal la Iași: Totul despre bacteria Serratia marcescens, responsabilă pentru moartea a șapte copii la Iași

bacterii
Sursa foto: arhiva Doctorul Zilei
bacterii periculoase

Focar mortal la Iași. Bacteria ucigașă Serratia marcescens a dus la moartea a șapte copiii aflați la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași. Bacteria, prezentă în mediile umede, poate provoca infecții grave, mai ales la nou-născuți sau pacienți cu imunitate scăzută.

Serratia marcescens este o bacterie gram-negativă, oportunistă, care se răspândește rapid în spitale. Ea poate afecta sângele, plămânii, tractul urinar sau plăgile, formând biofilme rezistente la dezinfectanți și multe antibiotice.

Serratia Marcescens este o bacterie gram-negativă din familia Enterobacteriaceae, întâlnită în sol, apă și pe suprafețe alimentare, notabilă pentru pigmentul roșu (prodigiosină) pe care îl produce.

Citeste si…

Patogen optim, asociat cu diverse infecții

Este un patogen oportunist, asociat cu diverse infecții, inclusiv infecții urinare, pneumonie și sepsis (bacteriemie), mai ales în mediul spitalicesc. Diagnosticul se face prin culturi din probe clinice, iar tratamentul implică antibiotice, precum aminoglicozidele, fluochinolonele și carbapenemele, fiind rezistentă la mai mulți agenți antimicrobieni, potrivit Pro TV.

Infecțiile – atunci când apar – se răspândesc de obicei doar în spitale sau în unități de îngrijire pe termen lung (infecții nosocomiale). Acestea pot fi greu de tratat deoarece pot dezvolta rezistență la antibiotice.

Bacteria se poate vedea cu ochiul liber

nou nascut
Sursa foto: Salvati Copii Romania

Uneori puteți vedea Serratia Marcescens în jurul casei. Arată ca o peliculă roz și poate crește în medii umede, cum ar fi dușurile sau vasele de toaletă. Din fericire, majoritatea oamenilor nu se îmbolnăvesc din cauza Serratia Marcescens care crește în casele lor sau în mediu.

Citeste si…

Menționăm că a fost demarată o ancheta de către Direcția de Sănătate Publică Iași după ce o publicație ieșeană a dezvăluit că cei șapte copii ar fi decedat în ultimele două săptămâni după ce ar fi fost infectați cu bacteria Serratia marcescens.

Autoritățile au luat măsuri stricte: conducerea spitalului a fost schimbată, secția ATI a fost dezinfectată complet, iar personalul este acum supus unor controale riguroase.

În cazul de la Iași, nou-născuții infectați se aflau în secția ATI. Anchetele au arătat că unii angajați nu respectau regulile de igienă, purtând bijuterii sau unghii false, ceea ce a facilitat răspândirea bacteriei. În total, nouă copii au fost infectați, iar șapte dintre ei au decedat, inclusiv un copil transferat ulterior la București.

Citeste si…

Maria Mocanu

Sunt Maria Mocanu și am o vasta experienţă profesională! Absolventă de Psihologie. Am inceput sa lucrez în presă în 2011, la EvzMonden, InfoActual, AnimalZoo, EVZ și Doctorul Zilei. Am o experiență în media de peste 15 ani, cu nenumărate articole publicate în online, dar și articole de specialitate medicale și informații referitoare la evenimentele curente.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel