Din cuprinsul articolului
Cu doar cinci zile înainte de turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 18 mai 2025, competiția dintre George Simion și Nicușor Dan este mai strânsă ca niciodată. Potrivit unui sondaj realizat de AtlasIntel pentru HotNews, cei doi candidați se află la egalitate perfectă, fiecare cu 48,2% din intențiile de vot, în timp ce restul respondenților fie sunt indeciși, fie declară că își vor anula votul.
Datele sondajului: o cursă la milimetru
Sondajul a fost realizat în perioada 9-12 mai 2025 pe un eșantion de 3.995 de respondenți, folosind metoda de recrutare digitală aleatorie. Marja de eroare este de ±2%, ceea ce înseamnă că orice rezultat final este posibil – de la o victorie la limită a unuia dintre candidați, până la o redistribuire a voturilor în funcție de participarea la vot sau mobilizarea electoratului în diaspora.
Sondajul include și votul din diaspora, un factor care poate influența decisiv rezultatul final, în special în cazul candidatului independent Nicușor Dan, care beneficiază de un sprijin constant din partea votanților din afara țării.
Electoratul lui Crin Antonescu și Elena Lasconi, decisiv pentru Nicușor Dan
Conform datelor, 91,7% dintre votanții lui Crin Antonescu – candidatul alianței PSD-PNL-UDMR – ar urma să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi, în timp ce doar 6,2% s-ar îndrepta către George Simion.
Votanții Elenei Lasconi (USR) se aliniază aproape complet în spatele lui Dan: 96,7% dintre aceștia și-au exprimat preferința pentru candidatul independent, în timp ce doar 2,5% l-ar susține pe Simion.
Surpriză în tabăra lui Victor Ponta: o parte migrează spre Simion
Un caz interesant este cel al electoratului lui Victor Ponta, fost premier și candidat suveranist. Deși profilul alegătorilor săi este apropiat de discursul lui George Simion, 69,3% dintre ei declară că îl vor vota pe Nicușor Dan, iar doar 22,6% pe liderul AUR.
Daniel Funeriu, candidat cu scor foarte mic în primul tur (0,34%), are electoratul împărțit: 52,7% ar opta pentru George Simion, în timp ce 47,3% pentru Nicușor Dan.
Cum au estimat sondajele primul tur și de ce a surprins Simion
În ciuda faptului că George Simion a fost văzut ca favorit în sondaje, rezultatul său final în turul 1 a fost cu mult peste estimările caselor de sondare. De exemplu, sondajul AtlasIntel publicat cu 3 zile înainte îl credita cu 31%, iar el a obținut 41%. Cea mai mare eroare a fost înregistrată de CURS, care l-a cotat la doar 26%.
Potrivit directorului AtlasIntel, Andrei Roman, scorul ridicat al lui Simion s-a datorat unui val de mobilizare de ultim moment, dar și unei migrări a electoratului PSD nemulțumit, pe fondul scandalurilor din tabăra lui Crin Antonescu.
Un vot la limită, influențat de participare și mobilizare
Cu un procent de 2,6% dintre alegători încă indeciși și un 1% care declară că își vor anula votul, rezultatul final ar putea depinde de capacitatea fiecărui candidat de a mobiliza susținătorii, inclusiv în diaspora, și de a convinge indecișii în ultimele zile ale campaniei.