miercuri, martie 4, 2026
9.7 C
București

Ministrul Sănătății anunță extinderea programelor de screening: testări gratuite pentru cancer și mai multe analize pentru nou-născuți

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat la Luxemburg o serie de măsuri care vizează prevenția și depistarea timpurie a bolilor în România. Declarațiile au fost făcute în cadrul EIB Group Forum – „A Strong Europe in a Changing World”, în panelul dedicat echității globale în sănătate.

Oficialul a subliniat că prevenția și accesul la diagnostic precoce reprezintă una dintre cele mai importante provocări pentru sistemele de sănătate europene.

„Prevenția nu este doar o politică de sănătate. Este una dintre condițiile esențiale pentru acces real la servicii medicale”, a declarat ministrul Alexandru Rogobete.

Citeste si…

Programe naționale de screening pentru cancer

Ministerul Sănătății a lansat programe naționale de screening care vizează depistarea timpurie a unor afecțiuni grave. Acestea includ testări gratuite pentru cancerul colorectal, cancerul mamar și cancerul de sân.

Programele urmăresc creșterea accesului la investigații medicale și identificarea bolilor în stadii incipiente, când tratamentul are șanse mai mari de succes.

„La nivelul Ministerului Sănătății am lansat primele programe naționale cu abordare și viziune integrată pentru screening, în special pentru cancerul colorectal, cancerul mamar și cancerul de sân, programe care oferă acces gratuit la investigații și urmăresc depistarea timpurie a bolii”, a precizat ministrul.

Citeste si…

Screening neonatal extins pentru nou-născuți

Un alt proiect important vizează extinderea screeningului neonatal. Autoritățile au lansat Registrul Național de Screening Neonatal și au extins testarea realizată la naștere.

Dacă până în prezent nou-născuții erau testați pentru trei biomarkeri, programul va include încă 19 biomarkeri noi.

Astfel, medicii vor putea depista precoce până la 22 de afecțiuni, înainte ca acestea să provoace complicații severe.

„Am lansat Registrul Național de Screening Neonatal și am extins semnificativ testarea realizată la naștere. Dacă până acum erau testați doar trei biomarkeri, extindem programul cu 19 biomarkeri noi, ajungând astfel la 22 de afecțiuni care pot fi depistate precoce”, a explicat ministrul.

Citeste si…

Registre naționale pentru programele de prevenție

Ministerul Sănătății dezvoltă în paralel registre naționale pentru programele de screening. Aceste baze de date vor permite monitorizarea participării populației la programele de prevenție și evaluarea rezultatelor.

Potrivit autorităților, aceste date vor ajuta la construirea unor politici publice bazate pe informații reale despre starea de sănătate a populației.

Program extins pentru ambulatorii și acces mai rapid la consultații

Pentru a facilita accesul pacienților la servicii medicale, Ministerul Sănătății a extins programul ambulatoriilor de specialitate până la ora 20:00.

Citeste si…

În același timp, autoritățile urmăresc creșterea capacității pentru spitalizarea de zi și introducerea unor forme mai flexibile de organizare a serviciilor medicale.

„Prevenția nu poate funcționa fără un ambulatoriu de specialitate puternic și accesibil. De aceea am extins programul de funcționare al ambulatoriilor până la ora 20:00 și creștem capacitatea spitalizării de zi”, a declarat Alexandru Rogobete.

Cooperare cu Banca Europeană de Investiții

În cadrul forumului de la Luxemburg, ministrul Sănătății a discutat și despre consolidarea cooperării cu Banca Europeană de Investiții. Instituția susține proiecte de modernizare și investiții în sistemul medical din România.

„Tot ceea ce facem, reforme, investiții și programe de prevenție, este pentru ca fiecare pacient să fie tratat cu demnitate, respect și grijă”, a transmis ministrul.

Autoritățile susțin că aceste programe reprezintă pași importanți în transformarea sistemului de sănătate și în creșterea accesului populației la prevenție și diagnostic timpuriu.

 

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Ultimele știri

HOROSCOP. TOP 3 ZODII cu noroc la bani în luna martie 2026

Luna martie 2026 va fi o lună extrem de...

Cele mai sigure țări în cazul unui război nuclear. Unde ar avea oamenii cele mai mari șanse de supraviețuire

Temerile privind izbucnirea unui conflict global cresc pe fondul...

Previziuni terifiante pentru 2026! „Noul Nostradamus” anunță crize globale majore: „Se va întâmpla ceva…”

Mediumul britanic Craig Hamilton-Parker, cunoscut drept „noul Nostradamus", susține...

Superalimentul care elimină toxinele din ficat. Dr. Mihaela Bilic: „Ieftin, bun și sănătos”

Celebra nutriționistă Mihaela Bilic dezvăluie care este superalimentul considerat...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Sprijin nou pentru copiii născuți prematur. Ministerul Sănătății pregătește un program național

Ministerul Sănătății a anunțat noi schimbări pentru copiii născuți...

Citește și