Sari la conținut

O vară cum n-a mai fost. Accuweather a actualizat prognoza

vremea din România
Sursa foto: arhiva Doctorul Zilei
Prognoza meteo

O vară cum n-a mai fost. Accuweather a actualizat prognoza. Specialiștii anunță o vară fără precedent în țara noastră. Zilele caniculare sunt tot mai aproape după aceste zile ploiaose în majoritatea zonelor țării.

Condițiile meteorologice s-au dovedit a fi extrem de instabile în ultimii ani. Ploile abundente din ultimele zile au cauzat probleme serioase în diverse regiuni ale țării. Din păcate, fenomenele extreme nu par să se oprească aici.

O vară cum n-a mai fost anunță meteorologii

Meteorologii avertizează că sfârșitul primăverii aduce alerte severe, inclusiv cod roșu de inundații. Astfel, întâlnirea noastră cu temperaturile estivale va fi amânată, acestea fiind departe de valorile cu care eram obișnuiți în această perioadă.

În anii anteriori, verile au fost caracterizate de caniculă și temperaturi insuportabile. Însă, anul acesta, prognoza prezintă un tablou diferit. Meteorologii Accuweather ne anunță că vara aceasta nu vor semăna deloc cu verile obișnuite.

Schimbare privind vremea în iunie și iulie 2025

Lunile iunie și iulie nu vor aduce zilele caniculare de peste 35 de grade Clesius așa cum ne așteptam. Dimpotrivă, aceste luni vor fi caracterizate de temperaturi mai moderate.

Pentru luna iunie, meteorologii prognozează în București temperaturi maxime între 23 și 29 de grade Celsius, iar minimele vor oscila între 14 și 17 grade. Aceste valori se vor menține până la mijlocul lunii iulie.

Bucureștenii vor experimenta cu adevărat venirea verii pe 17 iulie, când se așteaptă temperaturi de 31 de grade Celsius. Între 18 și 26 iulie, termometrele vor indica din nou aproximativ 28-29 de grade. Căldura caracteristică verii va reveni abia spre sfârșitul lunii, când temperaturile vor atinge 30-32 de grade Celsius.

 

O vară cu început timid, un iunie cu temperaturi modeste

Potrivit datelor colectate instabilitatea atmosferică va persista până la începutul lunii iunie. Perioada 26 mai – 2 iunie va fi marcată de temperaturi scăzute, ploi frecvente și intensificări ale vântului, în special în regiunile de est și sud-est ale țării, lucru deja confirmat de fenomenele din ultima perioadă.

În alte orașe mari din țară, precipitațiile vor continua cel puțin până pe 2 iunie, iar abia după această dată se așteaptă o îmbunătățire treptată a vremii. În prima parte a acestei perioade, temperaturile maxime vor rămâne modeste, situându-se între 16 și 20 de grade, iar minimele vor coborî la 7–10 grade.Aceste valori sunt mai apropiate de cele din luna aprilie, decât de cele așteptate la final de mai. Totuși, după 2 iunie, vremea va începe, treptat, să se încălzească,

 

Popescu Daniela

Popescu Daniela, jurnalist cu peste 10 ani de activitate, a scris articole din domeniul social, cultural, medical, economic. A colaborat cu mai multe publicatii printre care enumeram Evenimentul zilei, Animal Zoo, Capital, Evz Monden.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel