luni, martie 2, 2026
-2 C
București

Președintele Nicușor Dan reacționează la conflictul din Orientul Mijlociu. Mesaj direct pentru români

Președintele Nicușor Dan reacționează la conflictul din Orientul Mijlociu. Președintele Nicușor Dan spune că România este în siguranță și nu există amenințări directe la adresa țării. Conflictul din Orientul Mijlociu s-a agravat, dar situația nu pune în pericol populația.

Mesajul transmis este clar. Nu există motive de panică

rachete razboi
Foto: AFP, IRIB TV

Instituțiile statului urmăresc constant evoluțiile din regiune. Autoritățile iau măsuri pentru a proteja securitatea României. Mesajul transmis de către președinte este clar: Nu există motive de panică.

Nicușor Dan: România rămâne stabilă și protejată

„România este în deplină siguranță și nu se află sub niciun fel de amenințare directă. Chiar dacă actualul context regional de securitate din Orientul Mijlociu s-a degradat semnificativ, țara noastră este în afara oricărui pericol. Instituțiile statului român responsabile de politică externă și securitate monitorizează evoluția situației și iau toate măsurile care se impun în astfel de circumstanțe.

Prioritarǎ în prezent este siguranța cetățenilor români din zonele de conflict. Cetățenilor români și turiștilor aflați în zonă le transmit să rămână calmi, să urmeze instrucțiunile și mesajele transmise de către Ministerul de Externe și de autoritățile locale din statele în care se află. La MAE funcționează o celulă de criză care are ca obiectiv identificarea celor mai sigure și rapide variante pentru repatrierea celor care au rămas blocați ca urmare a închiderii spațiului aerian din regiunea Orientului Mijlociu”, spune Nicușor Dan, pe Facebook.

Citeste si…

Prioritățile fundamentale

Nicușor Dan a mai spus care sunt prioritățile fundamentale și că, în coordonare cu partenerii noștri, România va continua să acționeze cu responsabilitate.

România va continua să acționeze cu responsabilitate, în coordonare cu partenerii noștri, pentru stabilitate și securitate. Respectarea drepturilor și protejarea civililor rămân priorități fundamentale.”, a scris președintele pe o rețea de socializare”, conform președintelui.

 

Citeste si…

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Ultimele știri

Cinci alimente care pot irita intestinul și declanșa sindromul colonului iritabil

Alimentația joacă un rol decisiv în menținerea sănătății sistemului...

Al Treilea Război Mondial: Singurele două țări care vor rămâne în picioare, potrivit AI

Temerile privind izbucnirea unui posibil Al Treilea Război Mondial...

Obiceiul de dimineață pe care mulți îl ignoră. Ce poți face

 Obiceiul de dimineață pe care mulți îl ignoră și...

Donald Trump estimează durata războiului cu Iranul. Scenariu de…

Donald Trump estimează durata războiului cu Iranul. Președintele Statelor...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Al Treilea Război Mondial: Singurele două țări care vor rămâne în picioare, potrivit AI

Temerile privind izbucnirea unui posibil Al Treilea Război Mondial...

Donald Trump estimează durata războiului cu Iranul. Scenariu de…

Donald Trump estimează durata războiului cu Iranul. Președintele Statelor...

Panică în Dubai. Unul dintre cele mai frecventate complexe comerciale și turistice, în flăcări

Imagini distribuite sâmbătă pe platforma X arată flăcări vizibile...

Celebrul Burj Khalifa din Dubai, evacuat de urgență în contextul explozilor și al amenințărilor rachetelor iraniene

Autoritățile din Dubai au decis evacuarea Burj Khalifa, cea mai înaltă clădire...

Un hotel renumit din Dubai ar fi fost lovit de o dronă iraniană

Explozie în zona Palm Jumeirah din Dubai și sisteme...

Citește și