Sari la conținut

Reguli noi pentru prescrierea și decontarea medicamentelor. Anunț de ultimă oră făcut de ministrul Sănătății!

Medicamente
Sursă foto: arhivă Doctorul Zilei

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunțat semnarea documentelor necesare pentru ca România să devină parte a CAPRICORD, proiect pe care autorităţile responsabile de stabilirea preţurilor şi rambursarea medicamentelor din 12 state europene îl derulează pentru a îmbunătăţi modul în care sunt luate aceste decizii. ”Înseamnă reguli mai clare, decizii mai uşor de înţeles şi soluţii mai bine adaptate realităţilor medicale”, a transmis Rogobete.

”Astăzi am semnat acordul de parteneriat cu Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România pentru demararea Acordului de Grant CAPRICORD, o acţiune comună finanţată prin programul EU4Health, cu sprijinul Comisiei Europene, prin HADEA, şi coordonată de NEAK Ungaria.

Citeste si…

Ministerul Sănătăţii din România este beneficiar al acestui grant, care începe din această lună şi se va derula pe o perioadă de trei ani”, a scris, marţi după-amiază, pe Facebook, ministrul Sănătăţii, Alexandru Robobete.

Sursă foto: Ministerul Sănătății

Potrivit acestuia, deciziile legate de medicamente nu sunt niciodată abstracte, ”ele se reflectă direct în viaţa pacienţilor, în aşteptările familiilor şi în responsabilitatea medicilor care, zi de zi, trebuie să ia decizii dificile în condiţii reale de practică medicală”.

Care sunt beneficiile noilor reglementări?

”Prin CAPRICORD, autorităţile responsabile de stabilirea preţurilor şi rambursarea medicamentelor din 12 state europene lucrează împreună pentru a îmbunătăţi modul în care sunt luate aceste decizii. Este un demers de cooperare europeană, de creştere a transparenţei şi de fundamentare mai solidă a procesului decizional public.

Citeste si…

Pentru pacient, acest proiect înseamnă reguli mai clare, decizii mai uşor de înţeles şi soluţii mai bine adaptate realităţilor medicale. Înseamnă ca vocea pacientului şi experienţa profesioniştilor din sănătate să conteze mai mult atunci când se decide dacă un medicament este rambursat, în ce condiţii şi pentru cine”, afirmă ministrul Sănătăţii, potrivit News.ro.

Rogobete precizează că, în acelaşi timp, cooperarea europeană oferă autorităţilor naţionale instrumente comune pentru a gestiona mai bine incertitudinile, mai ales în cazul terapiilor inovatoare sau al medicamentelor orfane, acolo unde dovezile sunt limitate, iar presiunea asupra bugetelor este ridicată.

Citeste si…

”Pentru mine, un sistem de sănătate bun este unul care explică, care ia decizii asumate şi care rămâne conectat la nevoile reale ale oamenilor. În acest cadru se înscrie şi CAPRICORD”, precizează ministrul.

avatar image
Elena Marinescu

Elena Marinescu are o vasta experienţă profesională în audiovizual, presa scrisă şi online. A avut colaborări cu publicaţii importante din media, precum "România Liberă", "Capital" sau "Taifasuri", şi se ocupă de domeniul medical de aproape 15 ani.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel