marți, martie 17, 2026
13.6 C
București

Țara condamnată la CEDO, după ce o femeie a primit transfuzii împotriva voinței sale

Țara condamnată la CEDO, după ce o femeie a primit transfuzii împotriva voinței sale. Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat Spania să plătească 26.000 de euro unei femei căreia i s-au făcut transfuzii împotriva voinţei sale, relatează AFP, preluat de Agerpres.

Potrivit CEDO,  a fost încălcat articolul 8 al Convenţiei europene pentru drepturile omului, cel privind respectarea vieţii private şi de familie, în lumina articolului 9, cel privind libertatea de gândire, conştiinţă şi religie.

Reclamanta este Rosa Edelmira Pindo Mulla, o imigrantă din Ecuador în vârstă de 53 de ani și membră a Martorilor lui Iehova.

Citeste si…

Femeia va trebui să primească din partea statului spaniol 12.000 de euro daune morale şi 14.000 de euro cheltuieli de judecată.

O femeie a cerut despăgubiri  pentru că a primit transfuzii împotriva voinței sale

În iulie 2017, Pindo Mulla a fost sfătuită să se opereze, dar femeia a adus documente indicând că refuză orice transfuzie, chiar dacă viaţa i-ar fi pusă în pericol.

În iunie 2018, ea a fost internată la un spital din Soria (nord), iar a doua zi transferată din cauza unei hemoragii la un spital din Madrid. Aflând că pacienta este martoră a lui Iehova, anesteziştii au cerut avizul unui judecător, care a autorizat toate intervenţiile medicale necesare pentru a-i salva viaţa.

Citeste si…

Pindo Mulla a fost supusă atunci unei intervenţii chirurgicale şi i s-au făcut şi transfuzii de sânge. Ulterior, femeia a apelat la CEDO în 2020.

Martorii lui Iehova sunt „frecvent obiect al prejudecăţilor şi stereotipurilor”, a pledat la audienţa din ianuarie avocatul ei, Petr Muzny, potrivit căreia reclamanta a fost o victimă a „paternalismului medical”, deşi semnalase în repetate rânduri că doreşte să fie „tratată conform conştiinţei sale”.

La rândul ei, avocata statului spaniol, Heide-Elena Nicolas Martinez, a insistat asupra „urgenţei” cu care a fost luată decizia de a i se face transfuzie.

Martorii lui Iehova, mişcare fondată în anii 1870 în SUA de Charles Russell, sunt acuzaţi în mod regulat de derivă sectară pentru preceptele lor rigide, menţionează AFP.

Citeste si…

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Ultimele știri

„Creșteri spectaculoase” la prețul carburanților. Ministrul Finanțelor: „Ne îngrijorează situația

Românii au parte de vremuri grele. Prețurile la carburanți...

Studiu: Rezistența la insulină, factor de risc pentru 12 tipuri de cancer

Deși este strâns asociată cu obezitatea, rezistența la insulină...

Cel mai mare păcat în Postul Paștelui: ce nu ai voie să faci sub nicio formă

Postul Paștelui este considerat cel mai aspru și mai...

Băutura banală care poate declanșa psoriazisul la femei: doar două pe săptămână cresc riscul

Consumul de alcool, chiar și în cantități considerate moderate,...

Implant mamar: clinicile din București dezvăluie de ce preferința pentru mărime contează mai puțin

Înainte să alegi mărimea implantului, există o decizie mai...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Citește și