marți, martie 17, 2026
4.5 C
București

Doliu în lumea medicală din România. A murit un mare medic

Doliu în medicina ieșeană: A murit medicul Ioan Petcu, un pionier al chirurgiei ortopedice din Moldova.

Medicina din regiunea Moldovei este în doliu după dispariția prematură a medicului Ioan Petcu, un nume de referință în domeniul chirurgiei ortopedice.

Acesta și-a lăsat amprenta asupra profesiei și a comunității, contribuind semnificativ la dezvoltarea și perfecționarea acestei specialități în zona Moldovei. Moartea sa reprezintă o mare pierdere pentru sistemul medical din Iași și nu numai.

Citeste si…

„Cu profundă tristețe, anunțăm trecerea în neființă a doctorului Ioan Petcu, un profesionist desăvârșit care a lăsat o amprentă de neșters în chirurgia ortopedică românească. A fost un medic dedicat, un mentor exigent care a format generații de chirurgi  inspirând respect prin profesionalismul său impecabil, un om de o noblețe sufletească rar întâlnită.

Dr. Ioan Petcu și-a desăvârșit pregătirea profesională în prestigioase spitale universitare din Iași, București și Franța, rămânând mereu în căutarea celor mai inovatoare soluții chirurgicale.

Acum mai bine de două decenii, a identificat necesitatea dezvoltării chirurgiei coloanei vertebrale în regiunea Moldovei, asumându-și cu determinare și curaj realizarea unor intervenții de mare complexitate, chiar și în condiții tehnice modeste.

Citeste si…

Doliu în lumea medicală din România. A murit un mare medic

Doliu
Foto: pixabay

Expertiza sa vastă în chirurgia generală, vasculară și toracică i-a permis să trateze cazuri dintre cele mai dificile, impunându-se ca un specialist de excepție.

De asemenea, a fost un pionier în chirurgia tumorală osoasă, sprijinind diagnosticarea precoce și tratamentul unor patologii severe”, au anunțat foștii colegi ai medicului, care a lucrat și la Spitalul de Recuperare din Iași, potrivit Ziarul de Iasi.

Trupul neînsuflețit va fi depus la Biserica „Sfinții 40 de Mucenici”, strada Berthelot nr. 14, începând de joi, 3 aprilie 2025, ora 15.00.

Citeste si…

„Cu profundă tristețe am aflat de plecarea la Domnul a prietenului nostru drag, dr. Ioan Petcu.

Un om de o noblețe rară, dedicat profesiei sale și celor din jur, Ioan ne-a fost nu doar prieten, ci și un model de generozitate și bunătate. Amintirea să vă rămâne vie în inimile noastre.

Suntem alături de familia îndurerată în aceste momente grele.

Drum lin, prieten drag!”, a transmis prof. dr. Irina Zetu, cadru didactic în cadrul Facultăţii de Medicină Dentară Iaşi.

Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Ultimele știri

Un virus care îți șterge complet memoria sistemului imunitar este din nou în creștere

Cazurile de rujeolă au crescut semnificativ în ultimii ani,...

„Nu există vârstă pentru un AVC”. Semne care trebuie să te facă să suni urgent la 112

Accidentul vascular cerebral (AVC) poate apărea la orice vârstă,...

Explicația formării cheagurilor de sânge după vaccinarea anti-COVID. Efectul care a nedumerit lumea medicală

Explicația formării cheagurilor de sânge după vaccinarea anti-COVID. Deși...

Bugetul Sănătății 2026: investiții record în programele naționale, dar fondurile rămân la limită

Ministrul Rogobete a prezentat astăzi bugetul Sănătății pentru 2026...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Cum alegi iaurtul corect. Biolog: Secretul stă în culturile active

Când cumperi iaurt, verifică întotdeauna eticheta. Biologul și lectorul...

Șapte cauze principale ale tulburărilor metabolice. Un medic specialist explică

Șapte cauze principale ale tulburărilor metabolice. Un medic specialist...

Medic: Sângerările nazale, semnul unor boli grave: hepatite, ciroze sau tumori

Sângerarea nazală (epistaxisul) poate avea trei cauze: traumatismul, epistaxis...

Citește și