joi, aprilie 2, 2026
7.6 C
București

Donald Trump, atac dur la Europa: „Să acționeze până nu e prea târziu!”

Imigrația „scăpată de sub control” a devenit noul inamic public pentru președintele american Donald Trump, care a lansat un atac virulent la adresa Europei, acuzând statele europene că ignoră un pericol iminent.

„După cum poate vedea acum întreaga lume, imigrația scăpată de sub control duce la haos, disfuncționalități și dezordine. Și știți ce? Asta se întâmplă în multe țări din Europa”, a spus Trump marți, potrivit Mediafax, în timpul unui discurs susținut la o bază militară americană, în plin scandal privind represiunea violentă a protestelor din Los Angeles.

Citeste si…

„Nu le place când spun asta, dar o spun sus și tare. Ar trebui să facă ceva înainte să fie prea târziu”, a avertizat fostul lider de la Casa Albă, trimițând un mesaj direct și alarmist către aliații europeni.

Declarațiile au fost făcute pe fondul unui climat tensionat în SUA, unde administrația Trump a lansat recent un val de expulzări forțate și a mobilizat trupe pentru a opri revoltele din Los Angeles. Protestele, declanșate de politicile anti-imigrație ale lui Trump, au degenerat în ciocniri violente între manifestanți și forțele de ordine.

Citeste si…

Casa Albă a trecut de la politica de „securizare a frontierelor” la o retorică radicalizată, prezentând imigrația ca pe o amenințare directă la adresa civilizației occidentale. Tonul alarmist și discursul despre „apărarea civilizației” îngrijorează însă activiștii pentru drepturile omului, care acuză administrația de rasism mascat și escaladarea tensiunilor sociale.

Europa – ținta preferată a noii campanii anti-imigrație

Nici continentul european nu a fost scutit de atacuri. Vicepreședintele american J.D. Vance a șocat audiența la Conferința de Securitate de la München în februarie, afirmând că „nu există o problemă mai urgentă decât imigrația ilegală în Europa”.

Deși liderii europeni au evitat până acum să răspundă public atacurilor, surse diplomatice susțin că declarațiile lui Trump și ale vicepreședintelui Vance sunt considerate „provocatoare” și „potențial destabilizatoare”.

Citeste si…

Tensiune maximă în Los Angeles: soldații intervin pe străzi

Între timp, la Los Angeles, situația rămâne tensionată. După o serie de raiduri declanșate vineri împotriva imigranților ilegali, protestele s-au extins rapid, iar marți, Trump a ordonat trimiterea a 4.000 de militari din Garda Națională și a sute de trupe ale Marinei pentru a controla străzile.

Imaginile cu forțele armate pe bulevardele orașului au provocat indignare la nivel internațional, în timp ce vocile critice avertizează că SUA se îndreaptă spre o criză constituțională fără precedent.

Ecaterina Matei
Ecaterina Matei
Matei Ecaterina are diploma de absolventă a Facultății de Jurnalism. Cu o experiență vastă de peste 10 ani în domeniul presei scrise, se distinge prin cunoștințele dobândite și capacitatea de a lucra într-un mediu dinamic și provocator. Ecaterina are o abordare bine fundamentată atât în managementul economic, cât și în comunicare și jurnalism.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

Alertă de la meteorologi! Un ciclon puternic lovește România: ploi, furtuni și ninsori!

Specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) au...

Raed Arafat neagă existenţa unor angajări fictive la Departamentul pentru Situații de Urgență

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat,...

Alexandru Rogobete, ministrul sănătății, a prezentat poziția instituției legată de pierderea procesului cu Pfizer

Într-o conferință de presă desfășurată la sediul Ministerului Sănătății,...

Modificări în tratamentul bolnavilor care au suferit un infarct (STUDIU)

Unii supravieţuitori ai unui infarct miocardic, care prezintă o...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Citește și