Din cuprinsul articolului
Solidaritate fără granițe după tragedia rutieră de pe DN6. Aproximativ 200 de suporteri ai echipei PAOK Salonic au ajuns marți seară în județul Timiș, într-un gest emoționant de respect și compasiune față de victimele accidentului grav soldat cu șapte morți și trei răniți.
Fanii greci se aflau inițial în drum spre Franța, unde PAOK urma să joace împotriva formației Olympique Lyon, în Europa League. După ce au aflat despre tragedia în care au murit șapte suporteri ai clubului lor, aceștia au decis să se întoarcă din drum și să ajungă în România.
Suporterii au ajuns mai întâi la Lugoj, în apropierea locului unde microbuzul în care se aflau cei zece microbiști greci a intrat frontal într-un TIR. Acolo, au ținut un moment de reculegere și au aprins lumânări în memoria celor care și-au pierdut viața.
Accidentul s-a produs marți după-amiază, când microbuzul, care depășea o autocisternă, a intrat pe contrasens și a lovit frontal un camion. În urma impactului, șapte persoane au murit, inclusiv șoferul. Alte trei au fost grav rănite.
Microbuzul transporta 10 persoane, deși capacitatea maximă era de 8+1.
După ce au aflat că răniții au fost transferați la Spitalul Județean din Timișoara, suporterii PAOK au pornit într-o coloană de autocare către unitatea medicală. Deplasarea s-a făcut sub escorta jandarmeriei și a poliției.
Forțele de ordine le-au oferit ceai cald și sandwich-uri, iar atmosfera a fost una de respect și liniște. Mulți dintre suporteri purtau eșarfele clubului și țineau în mâini fotografii sau lumânări.
Ambasadoarea Greciei, prezentă la spital
La Spitalul Județean Timișoara a ajuns și ambasadoarea Republicii Elene la București, Lili Evangelia Grammatika. Aceasta a mulțumit autorităților române pentru intervenția rapidă și pentru sprijinul acordat răniților și delegației grecești.
„Autoritățile române au dat dovadă de profesionalism și umanitate într-un moment extrem de dificil pentru comunitatea noastră”, a transmis diplomatul grec, potrivit agențiilor de presă.
O delegație formată din patru reprezentanți ai suporterilor și un medic a primit permisiunea să îl viziteze pe unul dintre cei trei răniți, cel a cărui stare de sănătate este stabilă. Gestul a avut un impact emoțional puternic atât asupra pacientului, cât și asupra personalului medical.
Medicii au confirmat că ceilalți doi răniți se află în continuare sub supraveghere atentă.
Suporterii renunță la meci și se întorc în Grecia
Potrivit presei locale, suporterii PAOK au decis să nu mai continue deplasarea către Franța. După miezul nopții, aceștia au părăsit Timișoara și au pornit înapoi spre Grecia.
Decizia de a renunța la meciul cu Olympique Lyon a fost luată în semn de respect față de victime și familiile acestora.
Imaginile surprinse de camera de bord a unei autocisterne arată momentul impactului. Microbuzul a intrat în depășire, a încercat să revină pe banda sa, dar a pierdut controlul și a virat brusc spre stânga, lovind frontal un TIR care circula regulamentar pe sens opus.
Impactul a fost extrem de violent, iar șansele de supraviețuire pentru cei aflați în partea din față a microbuzului au fost minime.

