sâmbătă, mai 2, 2026
8.9 C
București

Breaking News. Decizia definitivă a instanței: ce se întâmplă cu Elena Udrea?

Din cuprinsul articolului

Elena Udrea, fostul ministru al Turismului, condamnată la șase ani de închisoare în dosarul Gala Bute, va fi eliberată condiționat, după ce a executat o perioadă de 3 ani și 10 luni în închisoare, potrivit unei decizii definitive luate joi de Tribunalul Prahova. Instanța a menținut astfel decizia din 1 iulie a Judecătoriei Ploiești, de eliberare condiționată a fostului ministru.

„Era încrezătoare că vom avea o soluție pozitivă. Va fi pusă în libertate în scurt timp. Se încheie acest coșmar al doamnei Udrea și al fetiței doamnei Udrea”, a declarat Veronel Rădulescu, avocatul Elenei Udrea, într-o intervenție la Antena3 CNN.

Elena Udrea a fost arestată pe 6 iunie 2022, după extrădarea din Bulgaria, și a fost încarcerată la Penitenciarul Târgșor, unde a stat pe parcursul acestei perioade. Conform deciziei instanței, sentința de condamnare a fostei ministre, în vârstă de 51 de ani, a început să fie executată pe 16 iunie 2022 și urma să expire pe 28 august 2027. Acest termen a fost ajustat în urma reducerii perioadei de arest preventiv și a perioadei efectuate în Costa Rica și Bulgaria.

Dosarul Gala Bute

Elena Udrea a fost condamnată în 2018, alături de alte figuri din sistemul politic și de afaceri, într-un dosar de corupție legat de finanțarea ilegală a evenimentului Gala Bute. În acest context, Udrea a fost acuzată de coordonarea unui sistem de deturnare a fondurilor publice, prin care mai multe persoane apropiate au primit sume de bani din partea unor societăți comerciale pentru a asigura plata la timp a lucrărilor finanțate de Ministerul Turismului.

Citeste si…

În urma sentinței din 2018, Elena Udrea a fost condamnată la șase ani de închisoare pentru luare de mită și abuz în serviciu, iar instanța a decis și obligarea acesteia la plata unui prejudiciu de 9 milioane de lei către stat. Deși ANAF a inițiat proceduri de executare silită, autoritățile fiscale nu au reușit până acum să recupereze decât aproximativ 1% din suma datorată. În 2023, ANAF a raportat că, până la acel moment, recuperarea sumei rămase este un proces lung și complex.

După executarea unei părți din pedeapsă, Elena Udrea a solicitat eliberarea condiționată, iar Tribunalul Prahova a apreciat că aceasta îndeplinește condițiile legale pentru o astfel de decizie, având în vedere comportamentul său în timpul detenției.

De asemenea, instanța a luat în considerare faptul că fosta ministră a fost implicată într-un proces de reintegrare socială, a respectat reglementările penitențiare și nu a mai prezentat riscuri de recidivă.

Citeste si…

Ecaterina Matei
Ecaterina Matei
Matei Ecaterina are diploma de absolventă a Facultății de Jurnalism. Cu o experiență vastă de peste 10 ani în domeniul presei scrise, se distinge prin cunoștințele dobândite și capacitatea de a lucra într-un mediu dinamic și provocator. Ecaterina are o abordare bine fundamentată atât în managementul economic, cât și în comunicare și jurnalism.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Citește și