Sari la conținut

Gest fără precedent! Nicușor Dan pierde teren în cursa electorală? A folosit imaginea „tricolorilor” în campanie!

Federația Română de Fotbal (FRF) a reacționat la presupusa susținere a candidatului independent Nicușor Dan în cursa pentru alegerile prezidențiale, după ce o imagine cu jucători ai echipei naționale a fost distribuită pe rețelele de socializare într-un context electoral.

Într-un răspuns transmis pentru stiripesurse.ro, FRF a subliniat că este o organizație apolitică și independentă de orice formă de influență politică sau electorală. „Misiunea FRF este una exclusiv sportivă și socială: să dezvolte fotbalul românesc și să ofere acces liber și egal la sport pentru toți. Credem că fotbalul trebuie să rămână un spațiu al unității, al pasiunii și al educației, deasupra oricăror diviziuni ideologice”, au transmis oficialii Federației.

Controversa a apărut după ce Nicușor Dan, candidat independent aflat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, a publicat pe contul său de Instagram o imagine tip „story” în care apărea mesajul: „Hai la VOT! Locul României este în Europa – și acolo trebuie să rămână!”, semnat de „ECHIPA NAȚIONALĂ”. Afișul, conceput în culorile campaniei sale, includea fotografii cu jucători reprezentativi ai naționalei de fotbal – Andrei Burcă, Ianis Hagi, Daniel Bîrligea, Nicolae Stanciu, Dennis Man și Răzvan Marin – îmbrăcați în echipamentul oficial al echipei.

Poziţia FRF: Imaginea era din alt context, fără legătură cu Nicușor Dan

În replică, FRF a explicat că respectivul material nu a fost creat în scop electoral, nici în contextul campaniei prezidențiale, ci face parte dintr-o campanie de comunicare mai amplă legată de promovarea noilor tricouri ale echipei naționale, lansată în luna martie.

Potrivit instituției, mesajul citat a fost publicat de FRF atât pe 4 mai, înainte de primul tur al alegerilor, cât și în decembrie 2024, într-un alt context.

„FRF nu are niciun parteneriat cu niciunul dintre candidați. Nu a existat niciun dialog pe această temă între FRF și cei doi. Imaginea cu jucătorii este una care a făcut parte din campania de comunicare a noului tricou de joc”, se precizează în răspunsul Federației.

Foto: libertatea

FRF a reiterat că nu este o instituție publică și nu primește bani de la stat, fiind o organizație independentă, afiliată UEFA, care „susține valorile europene” și „creează prin acestea un mediu în care fotbalul poate să crească și să inspire”.

„Locul României este în Europa și acolo trebuie să rămână!”, este mesajul cu care se încheie comunicatul Federației, o declarație care, potrivit acesteia, reflectă o poziție generală pro-europeană, și nu o susținere electorală.

Turul al doilea al alegerilor prezidențiale va avea loc pe 18 mai, între candidatul AUR, George Simion, și independentul Nicușor Dan.

Elena Marinescu

Elena Marinescu are o vasta experienţă profesională în audiovizual, presa scrisă şi online. A avut colaborări cu publicaţii importante din media, precum "România Liberă", "Capital" sau "Taifasuri", şi se ocupă de domeniul medical de aproape 15 ani.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel