luni, iunie 8, 2026
26.6 C
București

Franța: Tinerele de până în 25 de ani vor primi gratuit anticoncepționale. „Este de netolerat ca femeile să nu se poată proteja, fiindcă este prea scump”

Franța: Tinerele de până în 25 de ani vor primi gratuit anticoncepționale. „Este de netolerat ca femeile să nu se poată proteja, fiindcă este prea scump”.

Începând cu 1 ianuarie, tinerele de până în 25 de ani din Franța vor avea acces gratuit la anticoncepționale. Măsura a fost anunțată în septembrie anul trecut de Ministerul Sănătății, iar de la 1 ianuarie 2022 a intrat în vigoare.

Franța: Tinerele de până în 25 de ani vor primi gratuit anticoncepționale

Măsura, anunțată din septembrie, anul trecut, extinde un program deja existent prin care minorele aveau acces la contraceptive gratuite până la împlinirea vârstei de 18 ani.

Citeste si…

În acest caz, gratuitatea e valabilă doar pentru fete de până în 25 de ani. Această măsură, care acoperă anticoncepționalele, plasturii contraceptivi, dispozitivele intrauterine și alte metode de contracepție, se estimează că în jur de 3 milioane de femei vor beneficia de aceasta.

„Este de netolerat ca femeile să nu se poată proteja, fiindcă este prea scump”

Olivier Veran, ministrul Sănătății din Franța, a declarat că este inacceptabil ca tinerele să nu folosească anticoncepționale pentru că nu-și permit din punct de vedere financiar.

În jur de 25 de milioane de euro va cheltui guvernul francez pentru a pune în aplicare această măsură.

„Este de netolerat ca femeile să nu se poată proteja, să nu poată folosi contracepție fiindcă este prea scumpă, dacă aleg acest lucru”, a afirmat ministrul francez al sănătății, potrivit France 24.

Citeste si…

Anul trecut guvernul francez a anunțat de asemenea că va deconta mersul la psiholog pentru toți adulții țări pentru a contracara efectele pe care pandemia de COVID-19 le-a avut asupra sănătății mintale.

 

Alecu Carmen
Alecu Carmenhttp://www.doctorulzilei.ro
Absolventă de Jurnalism. Am inceput sa lucrez in presa in 2000, la Abracadabra. A urmat Acasa Magazin. Dupa o pauza de cativa ani, am reinceput sa lucrez la EVZ. A urmat EvzMonden si InfoActual. La Doctorul Zilei lucrez din noiembrie 2020.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

Plantele care alungă țânțarii și muștele toată vara. Funcționează ca repelent natural

Vara aduce zile lungi, temperaturi ridicate și mai mult...

Greșeala nr. 1 pe care o fac aproape toți cei care iau magneziu

Care este cea mai frecventă greșeală pe care oamenii...

Ai medicamente nefolosite acasă? Iată cum le poți dona legal în România. Procedura explicată pas cu pas

Donarea medicamentelor în România este strict reglementată. Află cine...

Medic: Băutura care poate îmbunătăți circulația sângelui în picioare, după 60 de ani

O băutură simplă poate contribui la îmbunătățirea circulației sângelui...
prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Citește și