sâmbătă, mai 2, 2026
8.9 C
București

Patru categorii de oameni care au cel mai mare risc să fie răpuși de gripă

Din cuprinsul articolului

Gripa nu ucide o persoană fără probleme de sănătate, ci vine cu multe complicații la un bolnav cronic. Care sunt cei mai vulnerabili?

Milioane de români care suferă de boli cronice riscă să facă complicații severe dacă fac și gripă. Este vorba despre cei care suferă de boli cronice pulmonare si cardiovasculare, diabet, imunodeficiente, riscul de dezvoltare a complicatiilor severe datorate infectiei gripale este crescut. Adică, aceleași categorii vulnerabile și în cazul infecției cu noul coronavirus.

Citeste si…

Gripa, un pericol

Iată riscurile mai exacte pe categorii de boli:

1. Pacientii cu boala pulmonara cronica

Exacerbarea bolii pulmonare obstructive cronice (BPOC) – intr-un studiu, pana la 36% din exacerbari au fost raportate a fi determinate de gripa

Varstnicii cu boala pulmonara cronica sunt la risc foarte inalt de complicatii determinate de gripa si boli pneumococice.

2. Pacientii cu astm

Un studiu desfasurat in Australia a demonstrat ca 19% din pacientii spitalizati pentru astm acut aveau documentata infectia cu virus gripal A sau B in timpul sezonului gripal

Citeste si…

3. Pacientii cu diabet

In fiecare an, 10.000 – 30.000 de decese inregistrate la persoanele cu diabet sunt determinate de pneumonie asociata gripei; rata de deces in aceasta populatie creste cu 5–15% in timpul epidemiilor

In anii in care exista epidemii de gripa, pacientii cu diabet sunt: ~ de 6 ori mai predispusi sa fie spitalizati cu diagnostic de gripa fata de persoanele fara diabet; ~ de 3 ori mai predispusi sa decedeze prin pneumonie

4. Pacientii cu boli cardiovasculare

Gripa poate declansa complicatii, cum ar fi infartul miocardic acut (AMI), accidentul vascular cerebral si moartea subita

Gripa poate avea un rol in ateroscleroza prin destabilizarea placilor si asa vulnerabile

Epidemiile gripale sunt asociate cu cresterea mortalitatii datorata infarctului miocardic acut si a bolii cardiace ischemice.

Citeste si…

Elena Oceanu
Elena Oceanu
Absolventă a secției „Jurnalism și Științele Comunicării” a Universității din București, mi-am început cariera în 2012, la „Evenimentul Zilei”. De atunci, m-am concentrat pe jurnalismul medical, analizând subiecte relevante din domeniul sănătății, ultimele cercetări științifice și recomandările oferite de specialiști. Experiența acumulată include numeroase interviuri cu medici de renume, atât din România, cât și din străinătate, precum și moderarea unei emisiuni medicale.
Follow us on GoogleNews Doctorul zilei whatsapp channel

Citește și:

Ultimele știri

prospecte medicamente
spitale private

Subiecte

Noua variantă Covid-19, detectată în Franța. Ce spun specialiștii

Noua variantă Covid-19, detectată în Franța. Aproximativ douăsprezece cazuri...

Românii pot răsufla ușurați! INSP anunță scăderea cazurilor de gripă, pneumonii și viroze

Institutul Național de Sănătate Publică anunță scăderea considerabilă a...

Vaccinurile împotriva gripei sezoniere, prelungirea perioadei de precomandă. Afla de ce

Vaccinurile împotriva gripei sezoniere. Precomenzile pentru vaccinurile antigripale sezoniere...

Țânțarul tigru în România, de ce începe acum lupta împotriva răspândirii sale

Odată cu încălzirea vremii, țânțarii revin treptat. Lupta împotriva...

Citește și